„Musí dojít k uzdravení počátečních zdrojů.“
PPPortréty hovoří o poruchách příjmu potravy (PPP) – a nejen o nich. Příběhy vypovídají o životě s nemocí i o životě po ní, včetně pádů i nesčetných nových začátků. PPP je často jen jedním z mnoha způsobů, kterým se projevuje původně skrytý problém.
Dáváme prostor příběhům lidí z různých generací, žen, mužů, lidí s různými genderovými identitami, různými sexuálními orientacemi či lidí s atypickými a nespecifickými PPP.
Cestu k uzdravení mapujeme pomocí orální historie
Orální historie je obraz (lidské) minulosti popsaný vlastními slovy. V praxi to znamená, že Martina Lupínková, iniciátorka projektu, vede s respondenty interview, vyzve je, aby vyprávěli svůj životní příběh. Vyprávění nahrává a vstupuje do něj naprosto minimálně. Poté rozhovor přepíše a zanalyzuje. Vyvstanou tak další otázky, které mohou doplnit mozaiku života a které přicházejí na řadu ve druhém kole rozhovoru. Zároveň dotazovaní odpovídají na sadu otázek, které se přímo týkají PPP a které jsou pro všechny respondenty stejné.
Ve výsledku tak metoda přináší unikátní pohled na celý život člověka s PPP a sleduje události, které mohly být příčinou onemocnění. Umožňuje pozorovat proměnu problému a průběh nemoci. Popisuje průnik nemoci do různých oblastí života, i období po léčbě symptomů. Mapuje cestu k uzdravení člověka a jeho návratu do plnohodnotného života, tedy fázi, která je ve většině existujících a nám známých zdrojů opomíjená.
„Nejhorší byla izolace.“
Iniciátorka projektu, Martina Lupínková, se v průběhu léčení z PPP marně snažila najít informace o „životě po nemoci“. Projekt vznikl v létě roku 2018, vhodnou formu Martina hledala několik let a měnila se i s postupně přibývajícími členy týmu. Projekt tak zaplňuje velmi důležité místo pro každého, kdo hledá cestu k plnohodnotnému životu.